Depresja poporodowa i depresja w ciąży

depresja poporodowa i depresja w ciąży.jpg

Na depresję poporodową i ciążową cierpi między 15 a 20 % procent kobiet. Mimo to kobiety często nie otrzymują wsparcia, jakiego potrzebują. Często wstydzą się mówić o woich trudnościach i czują się winne, że nie są dobrymi matkami. Istnieje wiele metod skutecznej pomocy matkom w okresie okołoporodowym, a ich odpowiednie dobranie do sytuacji i potrzeb konretnej matki pozwala na uniknięcie negatywnych skutków, zarówno dla matki, jak i jej dziecka.

Poniżej wybrane artykuły na temat depresji poporodowej i depresji w ciąży. Przeczytaj i sprawdź, czy ten problem dotyczy również Ciebie.

depresja poporodowa baby blues.jpg

Depresja poporodowa czy baby blues

Objawy "smutku poporodowego" (baby blues) i depresji poporodowej bywają mylone.  O ile  ten pierwszy zazwyczaj mija samoistnie, przy odpowiednim wsparciu ze strony  naturalnego otoczenia młodej matki, o tyle depresja poporodowa wymaga specjalistycznej pomocy psychoterapeuty lub psychiatry.

depresja i lęk w ciazy.jpg

Depresja i lęk po porodzie

Kobiety w okresie okołoporodowym mogą cierpieć w powodu szeregu trudności, między innymi depresji w ciaży,zaburzeń lękowych w ciazy, depresji poporodowej. Specjaliści określają je wspólnym mianem "Okołoporodowe zaburzenia nastroju i lękowe" (PMAD - Perinatal Mood and Anxiety Disorders).

depresja poporodowa objawy.jpg

Depresja poporodowa - objawy

Okres po porodzie u większości kobiet wiąże się z dużymi zmianami na każdym polu. Pierwsze tygodnie to czas na stopniową adaptację matki do nowej sytuacji życiowej. Jeśli w tym procesie wystąpią trudności, kobietę może dotknąć depresja poporodowa. Poznaj objawy depresji popordowej i sprawdź, czy ten problem dotyczy również Ciebie.