„Wprowadzenie do skoncentrowanej na emocjach psychoterapii par” – kilka słów o nowo wydanej książce!

Czy terapeutą par EFT można stać się po przeczytaniu jednej książki? Z pewnością nie. Ale gdyby było to możliwe, to książka „Wprowadzenie do skoncentrowanej na emocjach psychoterapii par. Kluczowe elementy zmiany.” Lorrie Brubacher, wydana niedawno przez Wydawnictwo Oficyna Związek Otwarty – byłaby świetnym kandydatem do takiej właśnie pozycji.

Terapia par skoncentrowana na emocjach (Emotionally Focused Therapy, S. Johnson) jest metodą, która łączy w sobie wiele, pozornie sprzecznych elementów. Czerpie z nurtów systemowych, ponieważ podkreśla wzajemność interakcji miedzy partnerami w parze, a nie szuka „winnego”. Jest na wskroś humanistyczna i doświadczeniowa, gdyż w jej centrum jest zawsze doświadczenie klientów w „tu i teraz” i ich emocje. Sercem i ramą terapii EFT, jest teoria przywiązania oparta na teorii psychoanalityka Johna Bowlbiego oraz badaczki i psycholożki Mary Ainsworth. Z kolei sposób uporządkowania procesu psychoterapii, w którym terapeuta prowadzi parę – uwzględniając oczywiście jej wyjątkowość – przez konkretne etapy i kroki, może niektórym skojarzyć się z podejściem poznawczo-behawioralnym (choć założenia terapii par EFT raczej niewiele z tym podejściem mają wspólnego). Nic więc dziwnego, że taka – bogata i różnorodna - jest również książka, która szczegółowo i metodycznie wprowadza czytelnika zarówno w podstawy, jak i niuanse terapii par skoncentrowanej na emocjach.

Autorka od pierwszych stron podkreśla, jak ważna dla rozumienia trudności w parach jest perspektywa więzi – a trudne zachowania partnerów rozumiane są jako nieumiejętne (i nieskuteczne) wołania o bliskość, miłość lub bezpieczeństwo. I będzie to powtarzać jak refren aż do ostatniej kartki, wprowadzając stopniowo coraz bardziej złożone etapy procesu terapii. Cenne dla nieco bardziej doświadczonych terapeutów będą także ostatnie rozdziały książki, opisujące szczególne obszary do uwzględnienia w pracy, takie jak uzależnienia czy traumy relacyjne.

Język książki, mimo metodyczności i porządkującej wiedzę struktury, na różne sposoby stara się sprawić, by uczący się terapeuta czytając „ożywiał swoje emocje”. Służą temu liczne metafory i zachęty do autorefleksji. Wartościowym zabiegiem jest też to, że w trakcie całej lektury czytelnik towarzyszy trzem różnym parom – i obserwuje ich proces zmiany przez kolejne sesje i etapy terapii. Wprowadzenie bohaterki, początkującej terapeutki EFT, która sama boryka się z rozmaitymi dylematami czy trudnościami, pomaga w odbiorze tej książki bardziej osobiście. Czytając, nasiąkamy też empatyczną, rozumiejącą postawą terapeutki, która jest w terapii EFT kluczowa.

Terapeuci par EFT wg S. Johnson z pewnością docenią tę pozycję za możliwość uzupełnienia wiedzy na temat poszczególnych etapów pracy z parą. Porządkujące struktury, takie jak podsumowania, opisy „co robi terapeuta”, „co robi klient” oraz liczne przykłady, dają szerokie wyobrażenie na temat sposobów pracy i możliwych przeszkód. Skorzystać z niej jednak mogą także terapeuci innych nurtów. Lektura pozwoli im spojrzeć z innej perspektywy na pary, którym na co dzień pomagają. Kto wie, być może dla części z nich stanie się też zachętą, by dalej rozwijać swoje umiejętności w tym wyjątkowym podejściu?

Ewa Borodo-Jaskólska

Certyfikowana psychoterapeutka humanistyczno-doświadczeniowa (PSHD),

Certyfikowana terapeutka EFT (L. Greenberg)

 

Next
Next

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą – czego się spodziewać i jak się przygotować?