Ile trwa psychoterapia?

ile trwa psychoterapia warszawa.jpg

Pytanie ile będzie trwała psychoterapia ma dla wielu osób zasadnicze znaczenie. Odpowiedź na to pytanie ma dostarczyć informacji o tym ile będzie kosztowała terapia, jak wiele czasu trzeba będzie spędzić na trudnych rozmowach, ile niechcianych emocji trzeba będzie przeżyć w drodze do zmiany. Najczęściej jednak ma dostarczyć odpowiedzi na inne pytanie: „Kiedy moje życie będzie bardziej satysfakcjonujące?”.

Psychoterapia - ile trwa i od czego to zależy?

Psychoterapia może być krótkoterminowa i trwać od 6 do 12 sesji, średnioterminowa to 13-24 sesje, a długoterminowa to czasem kilka lat*. To, jak długo trwa zależy od kilku czynników. Należą do nich:

  • cele terapeutyczne – inną sytuacją jest na przykład taka, w której problem dotyczy konkretnej sytuacji kryzysowej u osoby, która zazwyczaj funkcjonuje dobrze, inną gdy kłopot jest utrwalony i głęboki;

  • zasoby klienta, takie jak jego indywidualne tempo, gotowość do pracy, znajomość siebie, rozumienie sytuacji itp;

  • forma psychoterapii – terapie grupowe mają często wyznaczony czas trwania, terapie rodzinne i psychoterapia małżeńska często mają charakter krótko lub średnioterminowy, terapie indywidualne różnią się pod tym względem najbardziej;

  • teoretyczne podejście, w którym odbywa się psychoterapia – niektóre podejścia terapeutyczne preferują średni czas trwania, inne skłaniają się ku długiemu terminowi;

  • praktyka;

  • w przypadku świadczeń refundowanych: czas, w którym udzielana jest refundacja.

Często w okresie konsultacji (czyli podczas pierwszych spotkań) klient z pomocą terapeuty ustala cele wspólnej pracy. Czasem także terapeuta dzieli się swoim doświadczenie związanym z tym, czy te cele są potencjalnie osiągalne w krótszym lub dłuższym terminie. Jednak przebieg psychoterapii rzadko daje się w pełni przewidzieć.

Jak często odbywa się psychoterapia i jak długo trwają spotkania?

To jak często odbywają się spotkania zależy od podobnych czynników do tych determinujących długość trwania terapii. Większość psychoterapeutów w prywatnych praktykach i poradniach proponuje spotkania raz w tygodniu. Od tych zasad są jednak wyjątki, np. psychoanalitycy zaproszą na spotkanie kilka razy w tygodniu, a w oddziałach psychiatrycznych dziennych terapia odbywa się codziennie. Rzadszą sytuacją jest ta, w której preferowana częstotliwość spotkań jest mniejsza niż raz na tydzień. W przypadku grup, rodzin lub par spotkania będą zwykle dłuższe, terapia indywidualna to najczęściej 45-60 minut.

Jaka jest praktyka w Ośrodku Psychoterapii  W RELACJI?

W naszym ośrodku terapia par najczęściej odbywa się raz w tygodniu i zajmuje od kilkunastu do około 30 sesji. Psychoterapia indywidualna, to najczęściej 50-minutowe spotkania raz w tygodniu. Podejścia teoretyczne, w których pracujemy, z uwagi na głębokość pracy, preferują długi termin trwania kontaktu terapeutycznego. Za każdym razem jednak kontrakt uzgadniany jest indywidualnie i zgodzić się na niego muszą obie strony.

Aby sprawdzić, czy terapia się nie przedłuża i czy jest zgodna z celami, potrzebami i decyzjami jakie w swojej sprawie podejmuje klient, warto raz na jakiś czas wracać do  i o nich rozmawiać. Warto sprawdzać, czy dostrzega zmiany w swoim funkcjonowaniu, doświadczaniu siebie, swoich relacji, swojego życia.  Psychoterapia jest zazwyczaj dobrowolna i tak, jak klient decyduje, że na nią przychodzi, może również zdecydować, aby z niej zrezygnować, zatrzymać się, sprawdzić, czy to co osiągnął wystarcza mu w tym momencie życia.

  

*Psychoterapia. Vademecum. Polska Rada Psychoterapii, 2018